Napsali o nás

Sklárna propustí stovky lidí, jiní naopak nabírají

06.05.2020 23:11:38

Jak se koronavirová krize podepisuje na ekonomice firem v kraji? Nejhorší je situace tam, kde rozjezd potrvá měsíce a závisí i na situaci dodavatelů či odběratelů. SEVERNÍ ČECHY Stovky zaměstnanců bude muset do konce roku kvůli koronavirové krizi propustit firma AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku. Jak oznámila v tiskovém prohlášení, hlavním důvodem je nižší poptávka evropských automobilek po autosklech, která jsou jejím hlavním produktem. „I přes postupné uvolňování restriktivních opatření a rozjezdu některých automobilek, což nám v předchozích týdnech umožnilo postupně zahájit výrobu, vidíme výrazný pokles poptávky ze strany automobilek po našich výrobcích s výhledem na několik příštích měsíců. To se zásadně promítá do možnosti plánovat naši výrobu,“ vysvětlila firma v prohlášení s tím, že jí s tím nepomůže ani vládní program Antivirus. „Nemohl a ani nemůže nahradit tak obrovský výpadek v poptávce. Musíme proto brát v potaz, že pokud automobilky v následujících měsících neobnoví výrobu v plném rozsahu, nebudeme ji moci plně obnovit ani my,“ poukazuje firma. Koronavirová krize má dopady i na další firmy v kraji. Například na Český porcelán v Dubí, kde museli na tři týdny zastavit výrobu. „Než se vše vrátí do normálu, asi to bude trvat. Na export do Německa a Rakouska teď nemáme vůbec nic a po 30 letech nám vypovědělo smlouvu i Japonsko. Zkrachovala firma, která od nás zboží brala. Teď se z vývozu držíme jen Koreje,“ přibližuje ředitel porcelánky Vladimír Feix. Podle něj zatím není jasné, jak velké dopady bude krize na firmu mít, je však možné, že bude také muset propouštět. „Člověk pořád věří, že se export zlepší. Pořád to oddaluji, protože věřím, že se trh zmátoří. Ale brzy půjde do tuhého. Počkám do konce měsíce,“ sdělil Feix. Ne všechny firmy jsou na tom ale při pandemii špatně. Některé mají teď naopak mnohem větší zisky než dříve. Profitují nejen ty, jež vyrábějí ochranné pomůcky, jako roudnický Pardam, ale daří se i těm, které vyrábějí dezinfekci. Třeba ústecká Spolchemie vyrobila 120 tisíc litrů dezinfekce Anticovid, kterou dodala kraji, městům i obcím v regionu. „Výrobu jsme nijak omezit nemuseli už jen kvůli tomu, že jsme v ČR jediným výrobcem chloru, zásadní suroviny pro sanitační dezinfekci, takže by to ani nebylo vhodné,“ řekl mluvčí firmy Jan Charvát s tím, že chemička tak nemusela propouštět a naopak řadu pracovníků hledá.

Mondi Štětí - Provoz papíren se nezastavil, firma jen zavedla hygienická opatření a někteří lidé pracovali z domova. „Díky tomu jsme mohli dostát závazkům, které máme vůči zákazníkům i městu Štětí, pro něž zajišťujeme dodávky tepla a čištění odpadních vod,“ sdělila mluvčí Marcela Hucanová s tím, že ekonomické dopady ještě vyčíslit nelze. Firma nepropouštěla. „Naopak, připravujeme náborovou kampaň cílenou i za hranice regionu,“ dodala.


Tisk: MF Dnes Sewverní Čechy 6.5.2020Kontakt
  • Michala Prošková
  • Project leader
Mondi Group
>
Objevil se problém, který není na vašem přijímači. Za případné nepohodlí se omlouváme. Můžete zkusit stránku Obnovit a poté se vrátit na hlavní stránku 🗙