Mondi v médiích

FACHPACK 2021 ve znamení papíru a biodegradability

10/26/2021 2:23:00 PM

Veletrh FACHPACK, který se konal v posledním zářijovém týdnu, jako vůbec první velký veletrh po ročním uzavření výstavních bran norimberského výstaviště kvůli pandemii, byl sice v polovičním rozsahu oproti minulým ročníkům, ale ve skutečnosti byl vzhledem k situaci hodnocen v superlativech jak ze strany vystavovatelů, tak i návštěvníků.

Téměř 800 vystavovatelů ze 33 zemí světa a okolo 24 000 návštěvníků po takřka ročním uzavření všech akcí se dá považovat skutečně za úspěch, v tom asi tento ročník vejde do historie svého konání jako jedno velké potvrzení, že podobné akce se jen tak jednoduše do online prostředí přenést nedají a že o jejich „živé“ konání, které je doprovázeno mnohými dalšími kontaktními setkáními a doprovodnými akcemi, je mezi obaláři stále velký zájem. Ostatně, jak tento ročník dopadne, si dělali do poslední chvíle starosti i samotní organizátoři veletrhu. A teď už je jasné, že si zaslouží velkou pochvalu a kdo na veletrhu nebyl, může už jen litovat, případně to napravit ve stejném termínu příští rok, kdy je plánován další ročník.

Na veletrhu však určitě nešel přehlédnout ještě jeden aspekt. Z hlediska materiálů jednoznačně převažovala papírová řešení. Ano, udržitelnost se, jak je posledních pár let zvykem, skloňovala ve všech pádech, ale co bylo hlavním benefi tem, nejednalo se o žádné přípravné vize do budoucnosti, ale naopak o prezentaci různých nových řešení. Papír zde hrál beze sporu hlavní roli, ať již v podobě prezentovaných novinek či jako alternativa k jinému, méně udržitelnému typu obalu. Gigant Mondi se svou novinkou postaral o pořádný rozruch!

Jeden z největších stánků měla společnost Mondi, která má výrobu papíru i v ČR, a protože na začátku tohoto roku Mondi ve Štětí investovalo do rekonstrukce papírenského stroje, který je určen k výrobě 100% recyklovatelného speciálního papíru, určeného pro nákupní tašky s využitím kombinace nových a recyklovaných vláken, řada materiálů zde byla představena právě z této naší největší papírny. Nechyběl ani dvouvrstvý papír EcoVantage, vyráběný novým strojem (v šíři až 4,4 metru, plošná hmotnost od 70 do 135 g/m2), který se skládá z recyklovaných a udržitelným způsobem vyrobených vláken a je 100% recyklovatelný. Papír se dá využít všude tam, kde je u produktu vyžadován přirozený vzhled, skvělé vlastnosti pro potisk a nosnost, což jsou ty nejdůležitější předpoklady pro spotřebitelské nákupní tašky. Na stánku Mondi bylo opravdu nač se dívat a vedle papírových produktů tu byly zastoupeny i plastové, protože samotný lídr na trhu razí zásadu, že sice papír upřednostňuje, ale bez jakékoli hysterie, tam kde vychází udržitelněji plasty, jsou prostě vhodnější alternativou ony.

Asi největší novinkou a zároveň i největším lákadlem pro návštěvníky, kterých bylo na stánku Mondi stále plno, byla však opět papírová novinka v podobě Mondi Advantage StretchWrap. Jedná se o papír, který je na trhu první svého druhu, je totiž navržen tak, aby s ním bylo možné obalit palety pro přepravu. Inovativní řešení na bázi papíru nahrazuje vícevrstvý plast, který je v současné době průmyslovým standardem pro balení palet. Světový lídr v oblasti obalů a papíru spolupracoval na vývoji s italským výrobcem strojů ACMI. V rámci této spolupráce byl vytvořen nový obalový systém pro palety, který místo plastů využívá papír. Tím, že došlo k transformaci způsobu, jakým jsou palety baleny, snižuje papír Advantage StretchWrap závislost dodavatelského řetězce na plastu tak, že přechází na obnovitelný a plně recyklovatelný materiál. Díky působivé roztažnosti a vysoké pevnosti v tahu je papír spolehlivou alternativou pro přepravu. Akcelerační testy simulující přepravu pomocí zařízení ESTL (prováděné podle EUMOS 40509) a testy s přepravou v reálném provozu potvrdily, že palety zabalené do papíru Advantage StretchWrap jsou v naprostém bezpečí. Papír je totiž schopen se smrštit a odolat propíchnutí a poskytnout tak účinnou ochranu zboží během přepravy. V současnosti tato zcela nová třída lehkého papíru Advantage StretchWrap vyrobená speciálně pro balení palet čeká na udělení patentu.

Bariéry a fólie s minimálním enviromentálním dopadem

V prezentované nabídce španělské SP Group rovněž převažoval papír. Papírový sáček patří k nejstarším a nejpopulárnějším obalům, má však jednu ne příliš dobře oceňovanou vlastnost, a to svou neprůhlednost. V případě některých produktů je to bohužel na závadu. Proto řada uživatelů upřednostňuje sáčky s okénky. Na druhou stranu však chce mít spotřebitel jistotu, že řešení je stále udržitelné. Zvláště u mladší generace je tento tlak více než zřejmý. Na tyto požadavky firma reaguje svým sáčkem BIONATUR, jehož vyseknuté okénko je následně opatřeno fólií BIO FVSOL (fólie na bázi PLA a PVOH), která je plně biologicky rozložitelná a kompostovatelná v souladu s normou EN 13432. Ve spojení s kraftovým papírem dává obalu přirozenější vzhled, je zcela bezpečná pro potraviny a vyznačuje se i vysokou průhledností. Ostatně to nebyl jediný typ kombinovaného sáčku, který klade velký akcent na udržitelnost, prezentovaný touto firmou. Novinkou byl i sáček v podobě doypacku z recyklovatelného PE HB ECO. Trochu záhadný název vystihuje komplexní strukturu na bázi polyetylenu s vysoce bariérovými vlastnostmi, který může nahradit nerecyklovatelné struktury. Tento materiál byl vyvinut společností SP Group, tak, aby splňoval směrnice stanovené Evropskou komisí pro zvýšení recyklovatelnosti obalů. PE HB ECO společnost přidala v rámci svého portfolia do řady Eco, která obsahuje všechna recyklovatelná a jednobarevná obalová řešení skupiny SP Group. I relativně mladá společnost Jonatura GmbH si stanovila cíl plnit potřeby zákazníků v oblasti obalů udržitelným a ekologickým způsobem a nabízí alternativy ke konvenčním obalovým a přepravním materiálům. Na FACHPACKu společnost nabízela širokou škálu biologicky rozložitelných fólií v různých velikostech a provedeních, od materiálů, přes hotové prodejní obaly, až po obaly typu POS. Řada prezentovaných výrobků je vyráběna ze škrobu, cukrové třtiny, kyseliny mléčné a celulózy (dřevo certifikováno FSC). Produkty jsou biologicky rozložitelné a kompostovatelné. Jednou z novinek byly i kompostovatelné univerzální sáčky, které jsou prvními sáčky/pytli/taškami na světě certifikovanými DINCertco (TÜV Rheinland) s biodegradabilním zipem. Produkt je i certifikovaný podle normy EN13432. Materiál je vyroben z obnovitelných surovin (škrob) a dalších biopolymerů. 

Organické víceúčelové sáčky od Jonatury neobsahují žádná změkčovadla a jsou bezpečné pro potraviny. I přes vynikající životnost lze pytel v průmyslových kompostárnách rychle rozložit. Papíry ve spojení s bohatým portfoliem řešení Portfolio flexibilních obalů na bázi papíru, ze kterého si zřejmě vybere každý, ať je z jakéhokoli spotřebitelského sektoru – i tak se dá popsat návštěva stánku společnosti WEROCA Kartonagen GmbH & Co.KG. A to i přesto, že původní sortiment firmy, která je na trhu od roku 1969, je návrh a výroba prvotřídních visaček, hedvábného papíru a vysekávaných vložek pro oděvní průmysl. V současnosti je tento výrobce znám svým sortimentem pro potravinářský průmysl, pro který vyrábí pestrou škálu odběrových obalů, jako jsou burger boxy, kelímky, boxy na dorty a různé další druhy obalů na svačiny. I když se jedná o jednorázové obaly, opět je zde vidět snaha o udržitelná řešení (inovace spočívají např. v nižší spotřebě materiálu). Sympatické je, že firma ani při současném eko trendu nezapomíná na design, který se sice vyznačuje jednoduchostí, ale i velmi dobrou zapamatovatelností produktu.

Společnost progress packaging GmbH je dobře známa svými inovátorskými počiny i na českém trhu. Vedle svého stávajícího velmi bohatého sortimentu z různých typů materiálů, včetně tzv. trávového papíru, na FACHPACKu firma prezentovala i řadu novinek vhodných především pro oblast e-commerce. Určitě zaujaly nové typy poštovních expedičních obalů se spolehlivým samolepicím uzávěrem a bezpečným odtrhávacím proužkem v zajímavých konstrukčních designech. Díky širokému portfoliu produktů může společnost Natura Pack GmbH nabízet zákazníkům ekologickou alternativu k běžným plastovým obalům. Velmi zdařilou novinkou byly i ultra pevné papírové pásky. Master Press se rovněž soustředil na oblast e-commerce. Letošní novinkou byly ultrapevné velkoobjemové sáčky s vratnou lepicí páskou, který mají velký potenciál v podobě alternativy podobných sáčků plastových především v prodeji textilu. Společnost MATRIX PACK S.A. má rovněž bohaté portfolio, ale na rozdíl od předchozích zmiňovaných se nejvíce soustředí na jeden produkt – udržitelné brčko na pití. Papírové brčko je alternativa k plastovým již poměrně dlouho, co se však řadě výrobců moc zatím nedaří řešit, je jeho velice krátká životnost (často se v nápoji začne „rozpouštět“ během pár minut. MATRIX PACK S.A. naopak u svých brček garantuje životnost v nápoji minimálně dvě hodiny. Udržitelná papírová brčka řady Bio Paper Plus Straw jsou zvláště vhodná vzhledem k food contact testům pro nápojové kartony. K dispozici firma dodává různé velikosti i různé barvy brček. 

V současnosti jsou navíc vyráběny inovovanou technologií, při které se spotřebovává o 20 % méně papíru, 40 % méně lepidla a o 50 % méně energie. Uhlíková stopa je tedy v tomto případě významně snížena.


Kontakt
  • Kristýna Deutschová
Mondi Group
>
Objevil se problém, který není na vašem přijímači. Za případné nepohodlí se omlouváme. Můžete zkusit stránku Obnovit a poté se vrátit na hlavní stránku 🗙