Napsali o nás

Na práci v Mondi jsem hrdý

13.06.2020 8:16:11

Marek Slunéčko pracuje jako jeden z mistrů v největší české papírně Mondi Štětí. Nabídka rozhovoru ho nejdřív překvapila, vyjádření do novin přece jen obvykle dávají manažeři. Když ale zjistil, že se jedná o téma Zaměstnavatelé roku, ochotně se rozpovídal. „Jsem moc rád, že pracuju ve firmě, která toho pro svoje lidi dělá opravdu hodně. Vlastně mě ani nenapadá nic, na co bych si mohl stěžovat.“ 

Zaměstnanci Mondi Štětí se na základě svého pracovního zařazení dělí do několika skupin, od dělnických profesí až po manažerské posty. Kam spadáte vy a jaké zaměstnanecké benefity můžete čerpat? 
Bez ohledu na zařazení máme jako zaměstnanci Mondi k dispozici velkou spoustu benefitů. Pro mě osobně je ovšem jednou z hlavních výhod mé práce to, že každý den přicházím do fabriky rád a těším se na lidi, se kterými pracuju. A že když se někde zmíním, že dělám v Mondi, tak že se nedočkám narážek a nechápavých pohledů. Spoustě lidí z našeho regionu, ale i odjinud, dalo Mondi stabilní práci a dlouhodobou perspektivu. Není nic mimořádného, když sem nastupují lidé po škole, včetně vysokoškoláků, a odstartují tu slibnou kariéru. Firma zaměstnává přes 800 lidí a ti se často osobně, nebo prostřednictvím různých aktivit, které firma zastřešuje, podílejí na pomoci mnoha regionálním spolkům či charitativním organizacím. To je pro mě taky hodně důležité, jsem hrdý, že to naše firma dělá. 

Trochu jste mi ale utekl z těch zaměstnaneckých benefitů…
To máte pravdu, promiňte. Jako výrobní závod jedeme na směny, takže dostáváme směnové příplatky a existuje i několik dalších příplatků, které se vztahují třeba k určitým specifickým provozům. Nově teď dostáváme 13. mzdu, jedna polovina je vyplácena plošně a ta druhá je vázaná zčásti na zisk firmy a zčásti na aktivity v oblasti bezpečnosti práce. Bezpečnost je u nás ve firmě důležité téma, a teď nemluvím o pravidlech, která se ještě umocnila s tou koronavirovou epidemií. Na začátku dubna jsme dosáhli milionu odpracovaných hodin bez úrazu, za to každý zaměstnanec dostal odměnu. Dostáváme výkonnostní odměny nebo odměny za odpracované roky, což třeba u mě, který jsem tady dvacet let, dělá skoro čtrnáct tisíc korun. Napadá mě ještě taky příspěvek na stravování v závodní jídelně nebo příspěvek na penzijní a životní pojištění nebo na dětskou rekreaci, možnost vzít si od firmy bezúročnou půjčku, pro děti se v létě pořádá tábor, který je zadarmo. Je toho opravdu hodně. 

Zmínil jste, že v Mondi pracuje více než 800 lidí. Jaká je tu celkově atmosféra? Znáte se navzájem s lidmi z jiných částí provozu nebo s těmi„kancelářskými“? 
Podle jména samozřejmě ani zdaleka všechny neznám, troufnu si ale tvrdit, že jsem se s každým možná už několikrát viděl na některé z firemních akcí, které Mondi pořádá pro své zaměstnance a jejich rodiny. Máme tu klub zaměstnanců Mondi for Life, různé sportovní, společenské a vzdělávací akce. Přicházejí na ně pravidelně i kolegové, kteří už odešli do důchodu. I s nimi se firma dál snaží udržovat kontakt, což mi připadá moc milé. 

Před koronavirovou krizí si firmy nejvíc stěžovaly na to, že nemohou sehnat dostatek kvalitních zaměstnanců. Jak je na tom v tomto ohledu Mondi?
I my stále hledáme nové lidi. Dokonce i teď, kdy řada firem propouští. Mohlo by se zdát, že na práci ve fabrice není nic moc lákavého, že je to stereotyp, ale já si to nemyslím. Jsme moderní firma, abychom zůstali konkurenceschopní, hodně se investuje do inovací a taky do rozvoje lidí. Sám jsem se tady hodně naučil, takže i kdybych odtud někdy odcházel, k čemuž se tedy zatím rozhodně nechystám, jsem si jistý, že uplatnění na pracovním trhu najdu. 

Jak podle vás firma zvládla koronavirovou krizi?
Je jasné, že někteří lidé byli hlavně zprvu dost vyplašení, ale vedení se zaměstnanci od začátku aktivně komunikovalo, a tak se atmosféra rychle uklidnila. Na přísná opatření ohledně ochrany zdraví a pracovní bezpečnosti jsme tu běžně zvyklí, takže nebyl z mého pohledu žádný problém se zavedením nějakých dalších kvůli koronaviru. Okolo stovky kolegů se dokonce rozhodlo zůstat v areálu Mondi nepřetržitě, tedy i mezi jednotlivými směnami. Většina kancelářských pracovala několik týdnů z domova, tak bylo možné k ubytování využít prázdné kanceláře. Firma udělala maximum pro to, aby jim tu nic nechybělo, takže tu byly k dispozici třeba pračky se sušičkami, televize nebo stroje na cvičení. Jsme sice velká firma, ale přesně tady na tom bylo vidět, že umíme držet pohromadě. A že když lidi vidí, kolik toho dělá firma pro ně, jsou ochotni i oni udělat něco navíc pro ni.


Tisk: MF Dnes - Jižní Čechy 13.6.2020

Kontakt
  • Michala Prošková
  • Project leader
Mondi Group
>
Objevil se problém, který není na vašem přijímači. Za případné nepohodlí se omlouváme. Můžete zkusit stránku Obnovit a poté se vrátit na hlavní stránku 🗙